
Уроки інформатики
УРОК 35-36 Бази даних. Системи управління базами даних(СУБД)
База даних – це впорядкований за певними правилами набір взаємопов’язаних даних.
Основним призначенням бази даних є систематизоване збереження даних і надання доступу до них користувачеві або комп’ютерній програмі для забезпечення швидкого пошуку потрібних даних
Поняття бази даних
Ефективно опрацьовувати великий обсяг інформації можна лише за умови її зберігання у структурованому вигляді та наявності добре налагодженого доступу до неї. Для зберігання, накопичення, опрацювання та швидкого пошуку інформації існують електронні бази даних — файли (сукупності файлів) спеціального формату, які містять структуровані дані.
База даних — це впорядкована сукупність взаємопов’язаних даних різного типу.
Прикладами баз даних є Державний реєстр фізичних осіб України, онлайн-база ДАІ України, бібліотечні каталоги, банківські документи (облік клієнтів та їхніх рахунків) тощо.
Найпоширенішими є такі види моделей БД:
-
ієрархічна,
-
мережева,
-
реляційна,
-
об'єктно-реляційна.
Реляційна БД (від англ. relation — зв’язок) являє собою сукупність зв’язаних таблиць, що містять дані про об’єкти певного виду.
У таблицях реляційної БД рядки називають записами, а стовпці — полями.
Поле таблиці реляційної БД містить дані одного типу, а кожен запис — інформацію про певний об’єкт. Поля й зв’язки між таблицями утворюють структуру БД.
Ієрархічна модель даних — це модель, де використовується представлення бази даних у вигляді деревовидної (ієрархічної) структури, що складається з об'єктів (даних) різних рівнів. За ієрархічною моделлю функціонує файлова система комп’ютера.
Мережева БД складається з набору екземплярів певного типу запису і набору екземплярів певного типу зв'язків між цими записами. Мережева модель даних об'єднує бази даних різних банків.
Різниця між ієрархічною моделлю даних і мережевою полягає в тому, що в ієрархічних структурах запис-нащадок повинен мати тільки одного предка, а в мережевій структурі даних у нащадка може бути будь-яке число предків.
Об’єктно-орієнтована модель даних — це модель БД, в якій дані зберігаються як абстрактні об’єкти, наділені певними властивостями та можливостями (методами) взаємодіяти з іншими об’єктами.


Системи керування базами даних
База даних є сховищем упорядкованої сукупності даних. Для роботи з БД використовують системи керування базами даних (СКБД).
Система керування базами даних — це комплекс програм, що забезпечує введення, зберігання, пошук, опрацювання даних у базі даних.
До популярних СКБД належать MySQL, PostgreSQL, Microsoft SQL Server, Oracle, Sybase, Interbase, Firebird і IBM Db2.
Залежно від моделі даних, яка використовується в СКБД, їх поділяють на ієрархічні, мережеві, реляційні, об’єктно-реляційні тощо.
Прикладом СКБД є Microsoft Office Access. Вона працює з об’єктами (таблиці, запити, форми, звіти тощо), які найчастіше зберігаються в одному файлі з озширенням .accdb.
Схемою даних називають графічне подання зв’язків між таблицями.
Проєктування бази даних
База даних є об'єктом достатньо складної структури, тому першим етапом створення БД є її проєктування, тобто побудова моделі бази даних. Для цього необхідно з’ясувати:
-
перелік даних, які будуть зберігатися;
-
кількість і структуру таблиць для зберігання даних;
-
імена полів, їх типи;
-
ключові поля для кожної таблиці.

